A szak rizsbl erjesztett, nagy alkoholtartalm (gyakran 18%-os) japn srflesg. Szeszfoka, aromja s llaga miatt sokszor helytelenl rizsbornak is nevezik.

Hagyomnyos ksztse meglehetsen fradalmas, fleg a hzi ksztk szmra. A hrom alapanyagot jl tgyrjk, majd egy kdba helyezik. A keverket egy hnapig hagyjk erjedni, ebbl jn ltre a 11%-os alkoholtartalm mot. Ehhez jabb adagot adnak hozz az alapanyagokbl. A msodik erjeszts egy htig tart. Ezutn a szakt mg egy htig pihentetik, majd leszrik s palackozzk.

A japn szaknak tbb fajtja is van, amelyeket klnbz rgikban lltanak el, s szmos mdon szervrozzk. Ezen nemzeti ital fogyasztsa valdi kis ceremnit hvott letre. ltalban felszolgls eltt megmelegtik, s kis porcelncsszcskkbl szrcslgetik. Valsznleg ze mellett a hagyomnyos, nneplyes fogyasztsnak volt ksznhet, hogy mra klfldn nagyrszt mindenhol elterjedt, s mostansg a vilgkonyha szmos helysznn is felhasznljk Ennek hatsra a japn szakfz mesterek egyre tbb j mdszert fejlesztettek s fejlesztenek ki a tradicionlis ipar fellesztsre.

Hrom alapvet anyag szksges a szak ellltshoz: vz, rizs s a kodzsi. Mindhrom minsge s jellegzetessgei nagyban befolysoljk a szak zt
A szak ksztse:
- Kemnytett rizsbl kszl, amit „fnyeznek”
- Majd kvetkezik a tisztts
- ztats
- Gzls
-Ezutn a kodzsi hozzadsval beindul az erjeszts
- Szak fzs
- Majd kevers/prsels (Ilyenkor kszlnek szak stik is)

A szak fajtjt s zt legfkppen a rizs minsge s a fnyezs foka hatrozza meg. A folyamat sorn eltvoltjk a rizsszemek kls rszt, mivel a zsrokat s fehrjket tartalmaz, melyek rontank a szak minsgt. A rizs fnyezsnek t fokozata szerint a kvetkez kategrikba sorolhatjk a szakkat: fuc, hondzsozo, gindzso, daigindzso s „klnleges” daigindzso.
Fucnak, azaz ltalnosnak, mindennapinak hvjk azt a szakt, amit genmai, azaz “fnyezetlen rizs” felhasznlsval gyrtanak. A fnyezetlen rizs elnevezs persze megtveszt, mert fnyezik, csak az eredeti mretnek 70%-nl tbb marad meg a folyamat sorn, s ezt a japnok gy veszik, mintha hozz se nyltak volna. A j minsg szakrizs ritkn hasznljk ehhez a fajta szakhoz.
A hondzsdzhoz hasznlt rizst mr gy tiszttjk meg, hogy a rizsszemek maximum 70%-a marad meg. A hondzsdzhoz egy kis desztilllt alkoholt is adnak.
A gindzshoz hasznlt rizs a fnyezs utn eredeti mretnek 60%-v vagy kevesebb vlik. A gindzs olyan szak, ami rizsbl, kodzsibl s alkoholbl (brewer’s alcohol) ll, s lassan, alacsony erjedsi hmrskleten fzik.
Amikor daigindzst ksztenek (ez a „szuper-prmium szak”), a minsget a klnleges rizscsiszol technikk segtsgvel rik el: a rizs feldolgozsa addig tart, amg minden egyes rizsszem kisebb nem lesz, mint eredeti mretnek a fele. Ennek a fajta szaknak az ellltsa nagyon pazarl, mivel a rizsszemek nagy rszt kiselejtezik a folyamat sorn. A folyamat eredmnye viszont a legtkletesebb tiszta z.
Emellett ha a szak csak rizsbl, vzbl s kodzsibl ll, akkor dzsunmainak hvjk. A „dzsunmai” esetben („tiszta rizs szak”), amely nem tartalmaz olyan adalkanyagokat, mint a kemnyt vagy a tartstszer, a klnleges zt csupn a rizs s a vz felhasznlsval kell elrni. 20 nap alatt kszl el egy tlagos szak.
40 nap alatt kszl el egy prmium szak.
Manapsg a kzvlemny sokkal jobban rdekldik az telek-italok megbzhatsga s a hozzvalk minsge irnt, mint korbban. A „lass tel” mozgalom hatsra az ellenrztt, termszetes, eredeti alapanyagokbl kszlt dzsunmai elnyeit orszgos szinten is egyre inkbb elismerik, ezrt egyre nagyobb a japn szakfzk kztti verseny. Ennek a trendnek az eredmnye a sok kivl j mrka kifejldse. Napjainkban csak nem 16 000 fajtja ltezik.
Szak az InuYashban:

Forrs:MINDEN AMI INUYASHA MAGAZIN |