Btran szrcsljnk
Ha Japnban betrnk egy tteremben, van nhny fontos rszlet, amelyre mindenkppen gyelnnk kell. Egyltaln nem mindegy ugyanis, hogyan fogyasztjuk el az telt.
Lehetleg ne krjnk kst vagy egyb nyugati eveszkzt, mert japn szemmel nzve ez azt jelenti, hogy az tel ehetetlenl s lvezhetetlenl kemny.
A sajt evplcinkkal nem illik msokat knlni vagy tadni nekik az tknkbl. A plcikkkal tilos mutogatni, rjuk telt szrni, lenyalni ket, az telben turklni, vagy vlogatni velk. Ha egyszer a plcinkkal felemeltnk valamit a tnyrunkrl, s beleharaptunk, egyk tovbb, mert nem illik visszatenni. Amikor a plcinkat nem hasznljuk, ne lltsuk a tnyr szlre, ne tegyk kzvetlenl az asztalra vagy a brpultra, hanem prhuzamosan, a (remlhetleg odaksztett) tartra.
A rizses, tsztstlakat gy illik elfogyasztani, hogy balkeznkkel egszen magasra, kzel a sznkhoz emeljk a tlat, s a jobb keznkben lv plcikkkal gy csipegetjk ki az telt. tkezs vgn lehetleg soha ne hagyjunk a tnyrunkon rizst, mert ez udvariatlansgnak szmt. Ha levest esznk, akkor a levt kzvetlenl illik meginni, a darabos rszt pedig a plcikkkal vegyk magunkhoz. A leves s tszta fogyasztsnl nemcsak szabad, hanem egyenesen illik szrcslni. Bfgni azonban itt sem ildomos, st Japnban vagy japn trsasgban orrot fjni is nagy illetlensgnek szmt. ltalban nyilvnosan is, de az asztalnl klnsen!
Az zestsre szolgl szjaszszt ne az telre (s fleg soha nem a rizsre) ntsk, hanem mindig kis tnyrkba helyezzk, s a falatokat ebbe mrtogassuk bele. A szjaszszbl (s esetleg azt a wasabival sszekeverve) ne csinljunk nagy adag levest, mindig csak annyit ntsnk a kis mrtogattlkba, amennyit biztosan el is hasznlunk. Ha elfogyott, knnyen utnatlthetnk. A sushit a halas felnl mrtogassuk bele, mert a msik oldalnl a rizs sztzna, s akkor nemhogy elegnsan, de mg civilizltan sem tudjuk egyben bekapni.
Furcsa, de Japnban nem hasznlnak paprszalvtt. Az elkelbb ttermekben vizes kis trlkzt adnak, de kisebb ttermekben, menzn semmit. Vendgsgben is leginkbb paprzsebkendre szmtsunk.
Tea, szak s sr
Az idelis ksrital a zld tea, azaz japn nevn az ocha. Egszsges, segti az emsztst, elmossa az utzeket, s mindig felfrissti az zlelbimbkat a kvetkez fogshoz, kompozcihoz. Ihatjuk melegen is, hidegen is; mindkt vltozatban nagyon finom. De tbbfle tet is fogyaszthatunk, mindnek si hagyomnyai vannak Japnban , ahol egybknt keseren, zests nlkl isszk a tet.
Ezen kvl ihatunk jeges vizet (de szdt vagy svnyvizet nem), narancslt, kvt. Termszetesen ha alkoholos nedre vgyunk, akkor nem tilos srt vagy bort (mindkettbl lehetsg van Japnban elksztettet fogyasztani) inni, br sokan gy vlik, az igazi japn gasztronmiai lvezethez, harmnihoz ezek annyira mgsem passzolnak.
Ihatunk szakt is, amely az elterjedt vlemnyekkel ellenttben nem rizsplinka. St, egyltaln nem prlat. Egyszer erjeds eredmnye, ppen gy, mint a bor vagy a sr, mgsem nevezhet rizsbornak vagy ppen rizssrnek. A bor elnevezssel ugyanis ersen ellenkezik, hogy nem szlbl, de mg csak nem is gymlcsbl, hanem gabona alapanyagbl ksztik, ppen gy, mint a srt, de a srk kz sem sorolhat, hiszen a borokhoz hasonlan sznsavmentes, szoksos alkoholtartalma (15-20%) pedig messze meghaladja a srk tlagos szeszfokt. St, a termszetes borokt is. Taln az a leghelyesebb, ha egyszeren rizsitalnak nevezzk, hiszen alapanyaga rizs, leszt s vz.
Rgen, amikor mg remny sem volt arra, hogy feltalljk az iparilag ellltott, clirnyosan mkd lesztket, a szak ksztst nagyon egyszer hzilagos mdszerrel oldottk meg: a rizst megrgtk, majd az eredmnyt a falvak egsz rgsra fogott npe egyenknt belekpte a nagy erjesztednybe. Ksbb a technika haladsval ez az vszzados npi hagyomny szerencsre megsznt. Az italt eredetileg ltalban melegen (s nem forrn) szolgltk fel, jabban azonban sokan kedvelik 10 fok krli pincehmrskleten vagy mg ennl is alaposabban htve.
Szt kell ejteni azonban arrl, hogy a szakt ma mr elssorban jeles alkalmakkor isszk, s estnknt inkbb srt, azaz brut fogyasztanak.
Sushi minden vltozatban: nigiri s maki
rdekes mdon a sushi (hideg, kis falatkkra formzott vagy vgott rizses telek gyjtneve) kialakulshoz vszzadokkal ezeltt a halak tartstsnak szndka vezetett el. A halszeleteket rizzsel s sval egytt kvekkel prselve elstk, majd nhny hetes vagy hnapos erjeds utn stk ki jra. Az erjedt, savanyks rizst eldobtk, a tartstott halszeleteket pedig rrtek ksbb megenni. Ez volt az si sushi, a funazushi. A XVIII. szzadban Tokiban – pontosabban az akkori nevn Edo vrosban – kezdtk kszteni a sushi modern vltozatt, amelyet elbb edomaezushi, majd nigirizushi nven ismertek.
A nigiri egybknt a kzi kszts sushi, amelyet ltalban pronknt rendelnek s szolglnak fel. A nigiri-sushi teht kis rizshenger, tetejn elssorban nyers hallal. Inkbb eltelnek szmt, a tbbi kitesz egy nll tkezst pr kiegsztvel.
A maki vagy norimaki a hengeresen sodort, rold tpus tekert sushi, amelyet tengerialga-lapokba burkolnak, majd ltalban 6-8 rszre vgva tlaljk. A prselt fajta neve az oshi, amit kockra vgva szolglnak fel.
Sashimi s tempura
Ha eltekintnk a sushi rizsrsztl, s csak a mvszien hajszlvkonyra szeletelt nyers halakra (s szmos egyb tengerlakra) koncentrlunk, lthatjuk, hogy ezeket nmagukban is felszolgljk. Ez a sashimi. A tempura klnbz (rk, hal, hs, zldsg, gomba) falatkkat (lisztbl, tojsbl s vzbl habosra felvert) tsztba mrtanak, majd olajban hirtelen kistnek. Mrtogats cljra szolgl tempuraszsszal szoks felszolglni. Legjobb az e clra berendezkedett, hasonnev szaktteremben, ahol a vendgek krbelik s krbeeszik a szakcsot.
Egyb hstelek – ramen, yakitori, shabu-shabu, sukiyaki, teppan yaki
A ramen szjval zestett sr hsleves, melybe sok tszta s ltalban nmi hs is kerl. Yakitorinak nevezik, ha nhny darab hst bambusznyrson, fszeres mrtsokkal zestve fasznparzsos grillen stnek meg. Ehhez elssorban csirkt hasznlnak, de sok egyb hs is elfordul. A shabu-shabu tulajdonkppen a hsfond japn vltozata: hajszlvkonyra szeletelt marhablsznt helyeznek a forrsban lv hslevesbe, amelyben egyidejleg hagyma s egyb zldsgek, gombk, tofu s tszta is f.
ltalban az asztalnl, sajt kezleg kszl el a sukiyaki. Ilyenkor a slt hst, zldsget s tofufalatokat fogyaszts eltt nyers tojsba mrtjk. Szintn a nylt sznen kszl a teppan yaki, de nem a vendgek kivitelezsben, hanem ppen a szrakoztatsukra kszti a brpulttal krbevett forr vaslapon. Mgpedig boszorknyos gyessggel s olyan tempban, hogy az mul vendgek alig tudjk szabad szemmel kvetni. A teppan yakiba egybknt szinte minden alapanyag belefr, s nemcsak mutats, de nagyon zletes is lehet.
Egy japn dessg: a mochi
A mochi rizsbl kszlt nyls tszta, amelybe aztn klnfle dolgokat tltenek, vagy kis labdt formlnak belle s lentik des babszsszal. A tltelk is legtbbszr des bab vagy desburgonya pr. A tsztt specilis mochi rizsbl ksztik, amely egy nagyon magas kemnyttartalm rizsfajta, amelyet elszr a szoksos mdon megfznek, majd egy nagy fakalapccsal sokig dnglik, hogy teljesen sima, fehr, kicsit ttetsz tszta legyen belle.
Ismert dessg mg Japnban a yokan, amely agar zselbl, cukorbl s adzuki babprbl kszl. |