A teaszertarts mvszete
A teaszertarts (chanoyu) Japnban mind a mai napig rendkvli tiszteletnek rvend mvszet. Gyakran az let Mvszetnek is nevezik, mert mindennapi cselekvseket – vz melegtse s htse, vendglts, virgdszts – emel mvszi szintre, hogy a legmegfelelbb krnyezetet biztostsa a tkletes cssze tea elfogyasztshoz. A tea sehol msutt nem befolysolta a kultrt oly mrtkben, mint Japnban, ahol egy klnleges teafajta, a matcha (maccsa), elksztse s fogyasztsa az ottani civilizci valamennyi terlett that szellemi-eszttikai iskolnak az alapjv vlt.
A chanoyu fontos szerepet jtszott a japn np mvszeti letben, mivel mint eszttikai tevkenysg magba foglalja a szertarts sznhelyt jelent szoba mvszi lvezett, a szobhoz tartoz kertben val gynyrkdst, a tea felszolglshoz tartoz eszkzket, s a sznhely dekorcijt. A japn ptszet, tjkertszet, kermia s virgmvszetek fejldse igen sokat ksznhet a teaszertartsnak. A chanoyu szelleme - amely a termszet egyszersgvel s harmnijval azonosulni tud ember sajtja - formlta a japn kultra ezen hagyomnyos forminak alapjait.
A japnok mai szoksainak fejldsre alapjaiban hatottak azok a formalitsok, amelyek megfigyelhetk a szertartson. St, meglehetsen megszokott gyakorlat hzassg eltt ll fiatal hlgyek szmra leckket venni a mvszetbl, hogy elsajttsk azt a higgadtsgot s kifinomultsgot, amely a chanoyu etikettjbl szrmazik.
A matcha forr vzben oldott, porr rlt zldtea, amelyet knai tanulmnytrl hazatrt zen-szerzetesek honostottk meg Japnban a XII. szzadban. A zen-kolostorokban enyhe stimulnsknt vettk magukhoz, hogy segtsgvel megtiszttsk tudatukat a meditci alatt, de rtkes gygyszerknt, illetve nnepsgek szimbolikus ksrjeknt is hasznltk. A matcha lvezete ksbb az uralkod nemesi osztlyok krben is npszerv vlt.
Chado, a Tea tja
A XVI. szzadban Sen Rikyu (Szen Rikj) - mvszi rzkt s zen-inspirlta elgondolsait alkalmazva - tvzte tfog gyakorlatt a tea elksztsnek, felszolglsnak s elfogyasztsnak mozzanatait, letve ezzel a Chado (Csad), azaz a Tea tjnak alapkvt.
Sen Rikyu Chado-idelja a wa, kei, sei (szei) s jaku (dzsaku) alapelvn nyugszik. A wa harmnit jelent: azt az sszhangot, amelynek rvnyeslnie kell az emberi kapcsolatokban, ember s termszet kztt, a teaszertarts ednyeinek kivlasztsa s hasznlata sorn s a Tea tjnak egyb sszeteviben. A kei tiszteletet jelent: minden dolog tiszteletet rdemel, s ez a tisztelet a dolgok ltezse feletti hla szinte rzsbl fakad. A sei tisztasgot jell, vilgi s szellemi tisztasgot egyarnt. Vgl a jaku nyugalmat jelent – a spiritulis bke llapott.
Ezekbl az alapgondolatokbl kiindulva mindenki, aki a Tea tjt jrja, megtanul figyelni annak minden rszletre: a berendezsre, a hasznlati trgyakra, a betartand illemszablyokra, az telekre, de mg a felhasznlt vzre is. Gyakorlatok s az t tanulmnyozsn keresztl nmagunk megismerse, szellemi megtiszttsa a cl.
Sen Rikyu leszrmazottai vdik s genercikon t rktik tovbb az alapt hagyatkt. A Sen csald Urasenke (Uraszenke) gnak birtoka hrom s fl vszzada vltozatlanul Japn kulturlis fvrosnak, Kiotnak egy csendes, rgi vrosrszben tallhat. A legrgebbi teaszobkat eredetileg Sen Sotan (Szen Szotan), Rikyu unokja, a csald harmadik genercija pttette. A japn kultrtrtnelem s mvszet szempontjbl jelents, teaszobkbl s kertekbl ll komplexumot a japn kormny Kiemelked Kulturlis rksgg minstette. Ez az pletegyttes, ahol Sen Rikyu szellemisge tovbb l, az Urasenke otthona, s a Chado kzpontja emberek millii szmra, akik vilgszerte az Urasenke hagyomny szerint tanuljk s mvelik a Tea tjt.
A teaszertarts etikettje
Sokflekppen vgezhet a teaszertarts, attl fggen, hogy a hzigazda melyik iskolhoz tartozik. A szertartsok igazodhatnak az alkalomhoz s az vszakhoz is, de a lnyeges elemek alapveten megegyeznek.
Rgen kialakult szoks, hogy van egy kis hz, amit sukiyanak neveznek, s kifejezetten a chanoyu szmra ptik. Ebben helyet kap teaszoba (cha-shitsu), az elkszt helyisg (mizu-ya), a vrszoba (yoritsuki) s a kerti svny (roji), amely a teahz bejrathoz vezet. A hzat rendszerint a kert egy specilisan megalkotott, fkkal srn bentt rszben helyezik el.
A f eszkzk a cha-wan (fl nlkli tescssze), cha-ire (tet tartalmaz edny), cha-sen (bambuszbl kszlt kis pamacs vagy sepr), cha-shaku (hossz nyel, bambusz teamert kanl). A szablyok szerint ezek mind rtkes mvszeti alkotsok.
A chanoyu rsztvevi a szemnek kellemes szn ruhkat rszestik elnyben. A szigoran szertartsos alkalmakkor a frfiak szolid selyem kimont viselnek, s fehr tabit, azaz hagyomnyos japn zoknit. A nk rgimdi kimont s szintn fehr tabit ltenek. A vendgeknek magukkal kell hozniuk egy sszecsukhat legyezt s egy csomag kaishit, vagyis paprszalvtt.
A teaszertarts ngy rszbl ll: elszr knny telt, kaisekit szolglnak fel, amelyet a nakadachi, a sznet kvet. A szertarts f rsze, a goza-iri, amelyen koichat, ers tet szolglnak fel. Ez a tea olyan sr, mint a mz. A zr aktus az usucha - amelyen gyenge tet szolglnak fel.
Az egsz szertarts mintegy ngy rt vesz ignybe. Gyakran csak a usuchat, a gyenge tet szolgljk fel, ami nagyjbl egy rn keresztl zajlik.
A vendgek a vrszobban gylekeznek. Megjelenik a hzigazda s vgigvezeti ket a kerti svnyen, a teaszobhoz. Az t egyik pontjn friss vzzel teli k mosdkagyl ll. Itt a vendgek kezet mosnak, s kibltik a szjukat. A szoba bejrata nagyon alacsony, gy a vendgeknek szinte be kell mszniuk, ily mdon szinte alzattal jutnak be a teaszobba. A helyisgbe lpve, - ahov lland, rgztett kandallt vagy hordozhat sznserpenyt lltanak fel, a teavz forralshoz - mindegyik vendg a tokonoma (flkrv alak falmlyeds alkv) eltt tiszteletteljes hdolatt fejezi ki. Azutn az sszecsukhat legyezt maga eltt tartva megcsodlja a tokonoma falrl lecsng virgfzrt. Ugyangy megcsodlja a kandallt illetve a sznserpenyt. Amikor megtekintettk mindezen ltnivalkat, helyet foglalnak, s a legnagyobb tiszteletnek rvend vendg l legkzelebb a hzigazdhoz. Miutn a hzigazda s a vendgek klcsnsen dvzlik egymst, felszolgljk a kaisekit, majd egy kis dessget.
A vendgek ezutn a hzigazda javaslatra a szobhoz kzel lv kerti vrpadra telepednek, s a kert sznorgijban gynyrkdnek.
A f szertarts kezdett a hzigazda a szoba mellett elhelyezett fmgong megszlaltatsval jelzi. A vendgek felllnak s figyelmesen hallgatjk a gong hangjt, s a tisztlkods rtusnak megismtlse utn ismt bemennek a szobba. Az ablakot bort ndrednyt idkzben egy segd eltvoltja, hogy a szertarts ragyog krnyezetet kapjon. A tokonomban fgg virgfzrt is eltvoltjk, helyette virgokkal teli vzt helyeznek el. A friss vzhez szksges tartlyt s a kermia teatartt (cha-ire) mr elre elhelyezik, mieltt a hzigazda belp a tescsszvel, amelyben benne van a bambuszpamacs, s rajta van a mertkanl. A vendgek szemgyre veszik a virgcsokrot s a teskannt, s megcsodljk, ugyangy, mint korbban a lecsng indacsokrot s a kandallt.
A hzigazda visszavonul az elkszt szobba, majd hamarosan visszatr a piszkos vzhez szksges tartllyal, a mertkanllal s a fedvel, amelyre a kannt vagy a mertkanalat helyezi. A hzigazda kitrli a tescsszt s a mertkanalat egy klnleges trlruhval (fukusa), s kiblti a bambuszpamacsot a tescsszben, amelybe a kannbl forr vizet nttt. A hzir kirti a csszt, a vizet a szennyvizes tartlyba nti, majd kitrli a csszt a chakinnal, azaz egy darab lenvszonnal.
A vendglt felemeli a mertkanalat s a tesednyt, vendgenknt hrom mertkanlnyi matcht tesz a kermiacsszbe, kivesz egy mertkanlnyit a forr vzbl, s ennek egyharmadt nti a csszbe, majd a maradkot visszanti a forr vzhez. Ezt kveten elkevergeti az elegyet a bambuszpamaccsal, amg olyan lesz, mint a sr zldborskrm-leves.
Az gy elksztett tea neve: koicha. Az itt hasznlt matcha hsztl hetvenves, esetleg mg regebb tealtetvny leveleinek felhasznlsval kszl. A hzigazda a kandall vagy sznserpeny melletti megfelel helyre teszi a csszt, a f vendg letrdel, s felveszi a csszt. Az els vendg meghajlik a tbbi vendg fel, bal tenyerre helyezi az ednyt, jobb kezvel tartva a cssze egyik oldalt. Miutn kortyol egyet, dicsri zt, majd jra kortyol kettt vagy tbbet. A magval hozott kaishi paprral letrli azt a rszt, ahol ivott, s tnyjtja a kvetkez vendgnek, aki ugyangy iszik, majd letrli, mint a f vendg. A cssze azutn a harmadik, majd negyedik vendghez kerl, vagyis mind az ten ugyanabbl a tebl isznak. Amikor az utols vendg is elvgezte a szertartst, visszaadja a csszt a legels vendgnek, aki a hz gazdjnak nyjtja vissza.
Az usucha szertarts – amelyet az ELTE pletben bemutattak - abban klnbzik a fentiektl, a koichatl, hogy sokkal fiatalabb, hrom s tz v kztti ltetvnynek gyenge leveleibl ksztik, s habos, zld elegy lesz belle. A szablyok ugyanazok, mint a koicha ceremninl, nhny aprbb eltrssel: minden vendg |